Kování a dveřní dolpňky

 

Do této kategorie spadá interiérové a bezpečnostní kování, kukátka, bezpečnostní vložky, smozavírače, atd.

 

Interiérové kování

Je kování, které používáme na vnitřní dveře. Jeho povrchová úprava má celou řadu variant povrchu, ale do těch nejoblíbenějších patří nerez, broušený chrom nebo broušený nikl, případně hliník. Dělí se na štítkové a rozetové. A dále na provedení dozické (BB), vložkové (PZ), koupelnové (WC) a klika/koule.

 

Štítkové kování je v dnešní době méně používané a jedná se o kování, kde je spojena část s klikou a zámkem společným štítem. Při jeho objednání je nutno ověřit rozteč zámku na dveřích, kam bude použito. Rozteče se používají ve velikostech 72, 90 a 92 mm.

 

Druhým typem je kování rozetové, kde má klika i zámek samostatnou krytku, a není tedy nutné řešit rozteč zámku na dveřích. Tento model kování je velice oblíbený a to jak s kulatou, tak hranatou rozetou.

Příkl. rozetové kování BB a PZ, kování Eura - R HR.
Zdroj AC-t servis.

Bezpečnostní kování

Jedná se o kování používané na vstupní dveře do bytů, domů, kanceláří, apod. Kování je certifikované dle bezpečnostních tříd, které musí mít výrobce certifikované a odzkoušené. Tento druh kování se naopak v naprosté většině používá ve štítkové variantě, ale není problém dodat i bezpečnostní rozetové kování. Povrchově je možno kování sladit s interiérovým kování a nekteří výrobci nabízejí i možnost jednotných klik na vstupním a vnitřním kování. Naše firma většinou dodává bezpečnostní kování od firmy Richter a Rostex.

Doplňky

Do této kategorie patří samozavírače (tzv. brano), dveřní zarážky, kukátka, prahy, přechodové lišty, vložky, dveřní řetízky, madla, mušle a spousta dalších věcí.