Zárubně

Do této kategorie spadají obložkové, zárubně OKZ (obklad ocelové zárubně), rámové a ocelové zárubně.

Obložkové zárubně

Nejčastěji používaným typem zárubní určených pro interiér. Vzhledově perfektně dokreslí krásu montovaných dveří a barevně mohou, ale na přání zákazníka také nemusí, korepondovat s dveřním křídlem.

Konstrukce obložkových zárubní může být z MDF, dřevotřísky nebo masivu. Všechny obložkové zárubně jsou vybaveny se zafrézovaným těsněním, které podstatně zvyšuje komfort používání dveří (tichost, zvukový a pachový útlum, atd.).

Stavební otvor na obložkové zárubně dle ČSN má být připraven na všechny strany o 5 cm větší než plánovaný průchod dveří. Tzn. například na dveře o rozměru 80/197cm má být připraven ideální stavební otvor 90/202cm měřeno od dokončené podlahy. Důležité je při přípravě otvorů myslet na to, že název obložková je odvozen od slova obložit a okolo celého stavebního otvoru musí být tzv. zrcátko min. 5 cm.

 


Nákres nutných odstupů stavebních otvorů od stěn. Zdroj: VETOS dveře a zárubně s.r.o.
    
Řez obložkovou zárubní horizontální a vertikální. Zdroj Sapeli.

 

Zárubně OKZ

Obklad kovové zárubně se používá v případech, kdy je interiér bytu nebo domu dokončený a není již vhodné odstraňovat ocelové zárubně. I přesto je možno mít nové dveře doplněny o zárubeň v dekoru dřeva. Ocelové zárubně se překryjí novým OKZ, který má vlastní panty, těsnění i protiplech. Dle daných ocelových zárubní se používá OKZ se záklopem 60 – 95mm. Častým dotazem zákazníků, je o kolik se zúží průchod dveřmi. U zkušených výrobců, kteří OKZ dodávají již řadu let, se průchod zmenší pouze o 3cm, což může způsobit problém pouze u dveří šířky 60/197, kde je nutno stěhovat třeba pračku apod. POZOR na některé výrobce, kteří pod označním OKZ mají atypické dveře, které průchod zmenší i o 5cm a to je již na stěhování a používání dveří velmi znát.

  

Řez zárubní OKZ85 a její montáž. Zdroj SEPOS

 

Rámová zárubeň

Tento druh zárubně se používá hlavně u vchodových dveří, kde se kotvení prování na turbo šrouby nebo kotevní plechy a zárubeň se osazuje do průchodu mezi stěny. Velikost otvoru se liší podle druhů dveří, ale v zásadě lze říci, že stavební otvor se na šířku připravuje o 20 cm širší než průchod a výška o 10 cm než je požadovaný průchod.